Átadták a Sensirion második debreceni gyártócsarnokát
#fizetett együttműködés
A Sensirion AG új logisztikai központja és második gyártócsarnoka Debrecenben dimenzióváltást eredményez a szenzorgyártás területén. A Sensirion Hungary Kft. 2025. április 9-én adta át második debreceni gyártóegységét és új logisztikai központját, amely a SZINORG Csoport és a XANGA Csoport közös tulajdonában lévő WX Sharing Kft. mintegy 4,5 milliárd forintos beruházásával, build-to-suit konstrukcióban valósult meg.
A 7000 négyzetméteres bővítés két fő egységre tagolódik: az első ütemben egy 1600 négyzetméteres, két raktárrészből álló logisztikai központ épült, míg a második ütemben egy 5000 négyzetméteres, kétszintes gyártócsarnok, amely három-három gyártótérrel, logisztikai és szociális helyiségekkel, irodákkal, tárgyalókkal, valamint egy 330 négyzetméteres előadóteremmel (SensiAcademy) és körpanorámás tetőkávézóval is rendelkezik.
Az új épületek teljes mértékben integrálódnak a Sensirion fenntarthatósági rendszerébe: fosszilis energia-mentes működés, geotermikus fűtés-hűtés, hővisszanyeréses és napelemes rendszerek alkalmazása biztosítja az energiahatékonyságot. A tetőszerkezetet úgy alakították ki, hogy az egész felülete alkalmas napelemes rendszer telepítésére, amely révén a vállalat az energiaigényének egynegyedét helyben állítja elő. Emellett a fejlett épületautomatika, a többutas hulladékkezelés és az újrahasznosítási rendszer is hozzájárul a környezeti terhelés csökkentéséhez. A projekt terveit a BORD Építész Stúdió Kft. készítette, a kivitelezést a HUNÉP Zrt. végezte, a műszaki ellenőrzést pedig a KEM-BER Kft. mérnökei látták el.
[1. Kép: Papp László, polgármester]
Papp László, Debrecen Megyei Jogú Város polgármestere köszöntőjében elmondta, hogy
a Sensirion második gyárának átadása túlmutat egy beruházás fizikai megvalósításán: ez a jövőbe vetett hit, az együttműködés és a bizalom ünnepe. A svájci cég hosszú távra tervez Debrecenben, ami visszaigazolása annak, hogy városunk jó úton jár. A beruházás nemcsak technológiai, hanem fenntarthatósági szempontból is példaértékű, és megerősíti Debrecen szerepét a nemzetközi technológiai ellátási láncban.
Őexcellenciája Jean-François Paroz, Svájc magyarországi nagykövete rámutatott, hogy „a mai mérföldkő nem csupán gazdasági siker, hanem annak példája is, hogy mire képes együtt a svájci innováció és a magyar elkötelezettség. A Sensirion beruházása Debrecenben megmutatja a két ország közötti partnerség mélységét, amely történelmi, kulturális és gazdasági gyökerekre épül. A svájci– magyar együttműködésnek ez a projekt is inspiráló példája lehet.”
[2. Kép: A telephely éves energiaellátásának 25%-át a nepelemes rendszer biztosítja.]
Franziska Brem, a Sensirion AG operatív alelnöke köszöntőjében kiemelte, hogy „a Debrecenben működő egységünk mára stratégiai központtá nőtte ki magát. Amit itt Debrecenben nap mint nap tapasztalunk, az a precizitás, az elkötelezettség és a folyamatos fejlődésre való nyitottság. Itt nemcsak modern épületekbe és gépekbe, hanem az emberekbe fektetünk: a tehetséges munkatársakba, a biztonságos munkahelyekbe, és olyan vállalati kultúrába, ahol minden vélemény számít. A jövőbeni célunk: fenntarthatóan, innovatívan és együttműködésben tovább növekedni.”
Herdon István, a XANGA Investment & Development cégcsoport vezérigazgatója szerint
a Sensirion fejlesztése jól szemlélteti, amit Debrecen célként tűzött ki: magas hozzáadott értékű, innovatív, technológiai tudásra építő vállalatok megtelepedése. A szenzortechnológia a jövő iparága, amely az egészségügytől az energiaszektorig mindenhol jelen van. Büszkék vagyunk, hogy a projekt megvalósításában részt vehettünk.
Patrick Good, a Sensirion AG karbantartási és infrastrukturális igazgatója elmondta, hogy „a most átadott létesítmény egy hatéves fejlesztési folyamat lezárása, amely során két ütemben egy fosszilis energiától mentes, fenntartható gyártóbázist hoztunk létre. Már a tervezési fázisban egyértelmű volt, hogy olyan infrastruktúrát hozzunk létre, amely hosszú távon szolgálja az ipari termelés fenntarthatósági és technológiai céljait is. Az épület minden részletében ezt tükrözi – a geotermikus rendszerektől kezdve a napelemekig, a rugalmasan átalakítható gyártóterektől a digitalizált karbantartási és épületirányítási rendszerekig. Külön öröm számomra, hogy ezt a fejezetet lezárva egy olyan csapat mellett állhattam, amely nemcsak felépítette, de közben formálta is a Sensirion debreceni történetét.”
[3. Kép: Szabó Sándor, a SZINGORG Universal Zrt. általános vezérigazgató-helyettese]
Szabó Sándor, a SZINORG Universal Zrt. általános vezérigazgató-helyettese azt hangsúlyozta, hogy „a Sensirion egy különleges partner, aki nemcsak technológiai színvonalban, de gondolkodásmódban is kiemelkedő. A projekt során minden kihívást partnerségben oldottunk meg, és meggyőződésem, hogy az együttműködésünk a jövőben is folytatódni fog.”
Dr. Török Imre, a Sensirion Hungary Kft. karbantartási és infrastrukturális igazgatója elmondta, hogy
ez a létesítmény a funkcionalitás, az energiahatékonyság és a fenntarthatóság tökéletes egysége. A fosszilis energia mellőzése, a fejlett épületautomatika és a környezettudatos vízkezelés egyértelművé teszik: a jövő gyára már ma itt működik Debrecenben.
A szakember hozzátette: „a tervezés során kiemelt figyelmet fordítottunk a munkatársaink jóllétére is – ergonomikus munkaállomások, intelligens világítási rendszerek és optimalizált légtechnikai megoldások szolgálják a kényelmet és hatékonyságot. A projekt során különösen büszkék voltunk arra, hogy mindezt úgy sikerült megvalósítani, hogy a folyamatos termelés egy pillanatra sem állt le. Ez az eredmény a mérnöki precizitás és a csapatmunka diadala. – hangsúlyozta Török Imre.