MegMinden
2023-02-08

Chatbot háború

(blogger42.com)

KITÖRT A MICROSOFT / GOOGLE CHATBOT HÁBORÚ!

A Google, három évtizedes keresőmotor harc után, mára a piac 84%-át uralja.

Chatbot háború

 

Ezt a kényelmes dominanciát támadja most a Microsoft – OpenAI egyre szorosabb „összebútorozása” (Bing keresőbe integrált ChatGPT) amely, működésének első két hónapjában már 100 millió egyedi felhasználóval rendelkezett!

A TikToknak ehhez 9 hónap, az Instagramnak két teljes év kellett…

Jellemző a versenyhelyzet komolyságára, hogy a ChatGPT élesítése után a Google villámgyorsan „válságstábot” hívott össze, melybe a két alapító atyát (Larry PageSergey Brin) is felkérték. A keresőóriás éppen ma, 14,30-kor reagál Párizsból egy 40 perces videóval a Microsoft arcukba dobott kesztyűjére. A bejelentés itt követhető majd.

Valószínűleg a ChatGPT ellen hadba indított Bard chatbotot fogják magasztalni ebben a videóban, amely a Google LaMDA nevű társalgási technológiáját használja.

 

Mesterséges intelligencia

 

Bár csak az elmúlt 1-2 évtizedben került be a mesterséges intelligencia (Artificial Intelligence) fogalma a mainstream gondolkodásba (Sophia, önvezető autók, Boston Dynamics robotok stb.), de már a 17. század elején értekezett René Descartes arról, hogy az állatok teste nem több egy összetett gépnél és maga a kifejezés (Artificial Intelligence) is kb. 70 évvel ezelőtt született meg John McCarthey fejében.

A II. világháború alatt az Enigmát feltörő Alan Turing (most karácsonykor „botlottam bele” tök véletlenül a szobrába Manchesterben, a Gay Village városrész Sackville nevű kis parkjában) az ’50-es években alkotta meg a róla elnevezett, azóta nagy karriert befutott tesztet. („Házi feladat”: Philip K. Dick remek könyvének elolvasása, és/vagy a regényből készített film, A Szárnyas fejvadász (eredeti+remake) megtekintése. (További témába vágó filmek: A.I., Ex machina, Minority Report stb.)

DARPA (Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége) több mint 30 éve publikálta, hogy az első öbölháborúban végrehajtott logisztikai műveletek mesterséges intelligenciai módszerekkel történt támogatása több megtakarítást eredményezett, mint az amerikai kormány addigi összes mesterséges intelligencia-kutatásra fordított kiadása. Sophiat, a humanoid (amúgy szaúdi állampolgár!) robotot 2017-ben mutatták be és ugyanebben az évben a Google DeepMind programja pusztán az alapszabályok betanulása utáni önálló tanulással 4 óra után képes volt megverni bármilyen sakkjátékost, 8 óra tanulás után a legkomplexebb szellemi sportban, a góban is a legerősebbé vált.

Rövid konklúzió

 

Három könyvének (Sapiens, Homo deus, 21 lecke a 21. századra) elolvasása után mélyen egyetértek Yuval Noah Hararival, aki szerint sürgősen szabályoznunk szükséges a mesterséges intelligenciát (is), mert ha nem így teszünk, az óriás tech cégek, a náluk koncentrálódó adatok és egyre bővülő AI erőforrásaik miatt még dinamikusabban veszik át az uralmat a tömegek (gagyi üveggyöngyökért önként átadott) adatai után a döntéseik felett is. A nagyon közeli jövőben (jelenben?) folyamatosan tanuló, kifinomult chatbotok személyre szabott és jól targetált manipulációs argumentumokkal és algoritmusokkal quasi „meghackelik” a renyhe tömeg tagjainak döntéseit, hangozzék ez bármilyen kegyetlenül/embertelenül.

Akár cukros vizet, életstílust, vagy politikust adnak majd el nekünk a segítségével.

A választókat majd a pártok/cégek chatbotjai győzködik naphosszat (deepfake, fakenews stb.) és végül leginkább az a párt/cég nyer, akinek ügyesebb a mesterséges intelligenciája. Arról nem is beszélve, hogy a Google vagy a Meta/Facebook (Cambridge Analytica botrány) már most is rengeteg információval rendelkezik rólunk.

Az a tény, hogy mindettől a tőke tovább koncentrálódik a bolygón, szintén nem jó hír.

Az is közhely mára, hogy egyre több ember munkáját veszi majd át a mesterséges intelligencia (aki nem betegszik meg és nem kér fizetésemelést), a kérdés csak az, hogy mely szakmák vannak a legnagyobb veszélyben és hogy mikor történik majd a hatalomátvétel. A gyermekeinkkel folytatott, tanulmányaikról szóló beszélgetésekben már most érdemes figyelembe vennünk ezeket a szempontokat is.

Mindeközben pedig a Föld bolygó intelligencia hányadosa állandó, a népesség viszont folyamatosan nő…

Az eredeti írást itt találja.

MOL MAGYAR KUPA

A Russkaja jelenség – akiket bojkottált a világ

DEmedia.hu

Szerző
Hasonló cikkek