Megalakultak az új kari Hallgatói Önkormányzatok

Megtartották alakuló üléseiket a Debreceni Egyetem kari Hallgatói Önkormányzatai. Az egyetem Főépületének Aulájában rendezett ünnepi tanácsülésen megválasztották a kari hallgatói önkormányzatok elnökeit és alelnökeit, továbbá átvették megbízóleveleiket a mandátumot nyert képviselők.

A hallgatói szervezet ülésén Németh Kevin, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának elnöke örömét fejezte ki, hogy nagy számban jelentek meg a testület új tagjai. Beszédében felidézte az első közös munka, a nyári gólyatáborok sikerét, egyben megköszönte a képviselők munkáját. Reményét fejezte ki a további összehangolt, eredményes együttműködés kapcsán.

A kari Hallgatói Önkormányzatok új tagjait köszöntötte Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora, aki beszédében az együttgondolkodás fontosságát hangsúlyozta. 

-Különösen nagy öröm, hogy önökkel dolgozhatunk együtt. Hiszen az együtt munkálkodásban az a legjobb, ha van célja. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Közgyűlésén megállapodtunk abban, hogy minden rendelkezésünkre álló eszközzel támogatjuk törekvéseiket és segítjük céljaik elérést. Arra kérem önöket, hogy koncentráljanak a párbeszédre, amely az elmúlt 13 évben rendkívül eredményes volt – mondta Szilvássy Zoltán.

Bács Zoltán kancellár emlékeztetett: a Debreceni Egyetem hallgatói-diák közössége a köznevelési és szakképzési tanulókkal együtt meghaladja a negyvenkilencezret, az egyetemi hallgatók száma pedig csaknem harmincnégyezer. 

-Egy ekkora hallgatói közösség képviselete hatalmas felelősség és feladat. A Debreceni Egyetem egyik fő ereje a hallgatósága, éppen ezért őriztük meg jogait a modellváltást követően is. A Debreceni Egyetemen mindig előre meg tudtunk beszélni minden olyan dolgot, ami előreviszi az egyetemet, a hallgatóságot. A legjobb megoldásokat együtt próbáltuk megtalálni és választ keresni olyan társadalmi vagy hallgatói problémákra, amelyeket helyileg meg lehet oldani vagy érdemes érte országosan dolgozni. Ilyen kérdések az ösztöndíj, a lakhatás és a külföldi hallgatók befogadása is. Nagyon felemelő dolog, hogy ilyen együttműködésben vagyunk egymással, egymás mellett és közösen. Azt szeretném kérni, kívánni, hogy ez a jövőben is így legyen – hangsúlyozta Bács Zoltán

A hallgatói képviseletek ülésén ismertették a 2025. október 13. és 17. között megtartott kari hallgatói önkormányzati választások eredményét. Ezek alapján a 13 karon, három campuson megrendezett magyar, valamint tíz karon, egy campuson megtartott külföldi hallgatói részönkormányzati szavazáson a nappali tagozatos hallgatók részvételi aránya meghaladta a nemzeti felsőoktatási törvényben előírt 25 százalékot. Ennek eredményeképpen a választások mind a magyar, mind a külföldi hallgatók körében érvényesek és eredményesek voltak. A magyar hallgatók voksolásán 227, míg a külföldi hallgatók választásán 77 kari képviselő szerzett mandátumot. A külföldi hallgatói részönkormányzat (International Students Union-ISU) elnökeit és alelnökeit később választják meg.