MegMinden
2022-12-30

Jövő

(raketa.hu)

Városok, amelyekben hamarosan hidrogénnel fűtenek és főznek a lakosok.

A bolygó egymástól távol eső területein két, rendkívül eltérő helyszínen is bevezetik a hidrogénnel való energiaellátást már két év múlva.

Sok olyan jövőváros terve körvonalazódik a mérnökök tervezőasztalain, amelyek egy olyan kor népességének nyújthatnak védelmet és otthont, ami még igen sokára jön el: az űrbeli, marsi vagy holdi települések nem a ma embereinek, hanem a jövőbeli generációknak szólnak és az is kétséges, hogy egyáltalán sikerül-e valóban megteremteni a felépítésükhöz szükséges feltételeket. Ha közelebbre tekintünk a Föld leendő, tervezés alatt álló városaira, akkor is sok olyat találunk közöttük, amelyek létrejötte kétséges a túl nagyratörő célok és a finanszírozással vagy igényekkel kapcsolatban kevésbé realisztikus elképzelések kombinációja miatt.

Létezik azonban néhány olyan településterv is, ami, legyen bármilyen ambiciózus és lehetetlennek tűnő is az alapötletük, már építés alatt állnak és ha minden jól alakul, akár valóban megnyithatják kapuikat a lakók előtt. Ezek egyikében méghozzá nem csak a környezetbarát, elektromos közlekedésre és karbonsemlegességre figyelnek az építők, hanem egy régi-új energiaellátási módszerre: a hidrogén alkalmazására.

Woven City

A Toyota a 2020-as CES-en rántotta le a leplet legújabb projektjéről, ami nem, illetve nem kizárólag az autókkal kapcsolatos, hanem egy teljes közeledési, infrastrukturális és robotikai rendszer létrehozását célozza. A projekt központi eleme Woven City, a Szőttes Város lesz, ami a Fudzsi hegy lábánál épül fel a régen bezárt Higashi-Fuji telep helyén és otthont ad azoknak a technológiáknak, amelyeket a cég az itt lakó embereken fog majd tesztelni. Noha az élő laboratórium kifejezés nem hangzik feltétlenül bizalomgerjesztően, de a Toyota nem rejtette véka alá, hogy valóban egy teszthelyszínnek szánja a települést és az itt kipróbált eszközöket, berendezéseket és technológiai megoldásokat később a globális piacon is értékesíti.

Woven City nem lesz sem hatalmas, sem igazán extrém (külalakban vagy kialakításban), de mégis az egyik legelőremutatóbb trendet képviseli, mivel a gyakorlatias megoldásokra fókuszál és olyan szolgáltatásokat nyújt a lakóknak, amelyek valóban a jövő irányát jelenthetik az okosváros határain kívül is. Többek között ilyen a hidrogénre alapozott energiaellátás, ami a közlekedésen kívül az otthonok működését is magában foglalja.

A Toyota tervei szerint a kísérleti városban a gyártástól a szállításig mindent a hidrogén alapú technológiára alapoznak majd,

ami még egy lépést jelent a környezetbarát működés felé az eredeti koncepció elektromos meghajtású infrastruktúrája után. A hidrogén zöld forrásból származik majd, vagyis megújuló energiaforrások segítségével állítják elő és az ENEOS biztosítja az ehhez szükséges technológiát. Az első hidrogénkutakat már 2023-ra ígérték, a később beköltöző lakók pedig az otthonaikban is hidrogénnel üzemelő tűzhelyeken főzhetnek és ilyen módon működtethetnek mindent a lakásban a Toyota által fejlesztett cserélhető hidrogéntartályoknak köszönhetően.

Az eredeti írást itt találja.

Opitz Barbi

Sikeres évet zártak fiatal karatésaink

DEmedia.hu

Szerző
Hasonló cikkek