MegMinden
2022-01-09

Plágium

(blogger42.com)

Negyvenöt éve a bíróság bűnösnek találta az ex-Beatle George Harrisont egy plágium ügyben.

Az utolsó Beatles lemez (Let It Be) után fél évvel (!) jelent meg Harrison tripla szólóalbuma (All Things Must Pass). Az anyag messze legsikeresebb dala a My Sweet Lord volt, amely kislemezként kilenc országban lett No.1. Harrison a dalt (állítólag) a Chiffons lányzenekar He’s so Fine című számáról koppintotta.

Az ügy elég szövevényes, a teljes történetet a Recorder oldalán elolvashatjátok végig. (Ráadásul Allen Klein miatt magyar vonatkozása is van az ügynek.) A végén (öt évvel később) Harrisonnak az egész cécó „csak” 587.000 dollárba (és néhány ősz hajszálba) került. Olcsón megúszta, nem úgy, mint a Verve (a Bitter Sweet Simphony összes jogdíját végül Klein cége kapta), George Michael, vagy Janet Jackson.

A politikai színtéren nagy port kavart Guttenberg (két „t” a múlt idő miatt) és Schmitt (két „t” a múlt idő miatt) esetek (és a „Facebook idők”) kapcsán  elgondolkodtam azon, hogy a mai digitális világban hogyan csengenek a következő kifejezések: inspiráció, benchmarking, modelling, brain drain, reverse engineering, másolásvédelem, kontent szerzői jog védelme, creative commons,  adatbányászat, ötlet recycling, ipari kémkedés. Pl. az átlag Facebook felhasználó, amikor magvas(nak tartott, de gyakran teljesen félre-, vagy meg sem értett) idézeteket oszt meg (naponta kb. 10-et) gyakran nem nevezi meg a citátum forrását.

Az egyik kivétel druszám, Coelho. Valamiért őt mindig megnevezik. :)

Ma már gyorsan és számtalan formában hozzá lehet jutni mindenféle kontenthez, de továbbra is az a kérdés, hogy tud-e valaki valóban stílusértékű, a közlés-zajból kiemelkedő, additív értéket szintetizálni a rendelkezésre álló bitrengetegből. Akár olyat, ami friss szemszögből mutat meg egy ismert összefüggést, vagy pont egy ez idáig ismeretlen összefüggést teremt meg a szabadon lebegő adatok/tények között.

Kíváncsi lennék a Facebookon publikált saját, megosztott, lájkolt, bullshitkommentelt tartalom arányára.

A saját tartalom „őszinte” lájkolása és a bullshitkommentelés szubjektív megítélése miatt, nyilván nehéz önbevallás alapján felmérni ezeket az arányokat. Mindenesetre a sajátfőzte-fotogén-babfőzelék-makró-fotó és a vitriolos troll-büfi minden kétséget kizáróan saját kontentnek minősül. Azt hiszem.

Az eredeti írást itt találja.

Traubisoda

Elkezdte a felkészülést a DEAC Gladiators

DEmedia.hu

Szerző
Hasonló cikkek