Debrecen
2023-02-10

Színházigazgatót választ Debrecen

Tavasszal adják át a debreceni Csokonai Színház megújult épületét a nagyközönségek. A Csokonai Fórumot tavaly augusztusban avatták fel, így infrastruktúra tekintetében a cívisváros közönsége kivételes helyzetben van.

n. Gemza Péter koreográfus rendező tizenöt éve dolgozik a színházban, öt évet Ráczkevei Anna igazgatóhelyetteseként töltött, majd egy cikluson át vezette az intézményt. Most azonban nem nyújtotta be a pályázatát, úgy érzi: ez a periódus lezárult. - írta a kultura.hu

Akad viszont három aspiráns.

Mátyássy Szabolcs zeneszerző Szabó K. Istvánnal közösen pályázott, a korábban Debrecenben is rendszeresen dolgozó rendező a művészeti vezető posztot vállalta. Népszínházi struktúrán alapuló, háromtagozatos színházban gondolkodnak, a prózai tagozat mellett egy újradefiniált önálló operatagozat és önálló tánctagozat megteremtésében. Utóbbi élére Nemes Zsófia táncos-koreográfust kérnék fel, és továbbra is számít Somogyi-Tóth Dániel magas színvonalú szakmai munkájára a zenei arculat megteremtésében és az operatagozat élén.

Mátyássy Szabolcs színészként kezdte a pályafutását, majd zeneszerző diplomát, művészdoktori oklevelet és művészetigazgatási menedzser képesítést szerzett. Így már nem csak alkotóként, hanem egyfajta szervezőként, ügyvezető igazgatóként tekint önmagára. A pályázatban megfogalmazott célok – mint mondja – Debrecen kulturális életének újjászületését szolgálják. – Egy nagyváros életében a színház a művészeti origó, ugyanakkor szoros partnerségi viszonyt ápol a többi kulturális és oktatási intézménnyel – véli. Szabó K. István az elmúlt tíz évben rendszeresen dolgozott a debreceni társulattal, együttműködésük nagyváradi direktorsága idejére nyúlik vissza. – Úgy érzem, azzal, hogy a Csokonai Nemzeti Színház művészeti vezetésére jelentkezem, elkötelezem magam egy hosszabb távú debreceni építő munkára, a közös fejlődés jegyében – fogalmaz.

Rácz István operaénekes debreceni születésűként már régóta kacérkodott a gondolattal, hogy hazaköltözik szülővárosába, és most elérkezettnek látta az időt a színház megújításával kapcsolatos tervei benyújtására. A Magyar Állami Operaház énekese a Kultúra.hu-nak hangsúlyozta: az elmúlt 34 éves operaházi tagságának ideje alatt olyan tapasztalatokra és kapcsolatrendszerre tett szert itthon és külföldön, melyet a város javára szeretne fordítani. A zenei tagozat erősítését tűzte ki célul, a prózai tagozat munkájában azonban nem szeretne azonnal jelentős változásokat eszközölni. Két nevet említett meg a pályázatában, mesterét, Szinetár Miklóst, aki vendég rendezőként dolgozna a színházban, a tánctagozat létrehozásában pedig Keveházi Gábor táncos, koreográfus segítené a munkáját. – A társulat véleményére és erősségeire bátran támaszkodhatok, nem tartom üdvösnek, ha egy új igazgató azonnal innen-onnan verbuvál új vezetőket – fűzte hozzá. Megjegyezte: régóta tárgyalnak arról, hogy oktatna a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán, így a két tevékenység kiegészíthetné egymást.

Értesüléseink szerint a harmadik pályázó Végh Veronika, aki 23 éve dolgozik színházi alkotó-producerként; a  debreceni oDeon Színház és a Páholy Lakásszínház igazgatója, a ZeneTheatrum Musical Színház és SziniTanoda alapítója és igazgatója. Őt cikkünk megjelenéséig nem értük el.  -írta a kultura.hu

Fotó: Czeglédi Zsolt MTI

Debreceni VSC–Puskás Akadémia a Mol Magyar Kupában

Szirmai Gergely közönségtalálkozó

DEmedia.hu

Szerző
Hasonló cikkek