MegMinden
2024-01-18

Energia

(futureofdebrecen.hu)

Hogyan takarítsunk meg energiát?

Manapság felértékelődött annak a jelentősége, hogy tudatosabban éljünk és odafigyeljünk az energiaszámláinkra. Fontos, hogy spóroljunk az energiával, hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket. Az energiatakarékosság nemcsak a környezetünk, hanem a pénztárcánk szempontjából is lényeges.  Mobiltelefonok, notebookok, TV-k – folyamatosan növekszik az energiafogyasztásunk, így ha tudatosak vagyunk ezen eszközök használatában, akkor sokat teszünk a bolygónk jövőjéért, ráadásul minden el nem használt, vagyis megtakarított kilowattórával hozzájárulunk a gazdaságosabb költségvetésünkhöz. 

Van néhány tippünk, hogyan takaríthatunk meg energiát az otthonunkban

I. TAKARÍTSUNK MEG ENERGIÁT LAKÁSUNKBAN!

1. Hűtés-fűtés

Ősszel-télen hidegebb van, így feltekerjük a termosztátot, hogy meleg legyen a lakásban, mert ezt kívánja a hőérzetünk, vagy az alapfűtésünk mellett rásegítő fűtésként bekapcsoljuk a klímaberendezést is, hogy melegebb legyen. Mindkét eszköz sok energiát fogyaszt, de könnyedén minimalizálhatjuk az energiafogyasztásunkat, például így:

  • A meglévő meleget érdemes megtartanunk, többször, rövid ideig szellőztessünk, így megőrizzük otthonunk alaphőmérsékletét! Fűtés rásegítésére a klíma bekapcsolása helyett éjjelre húzzuk le a redőnyöket, rolókat, zárjuk be a spalettákat, így eredményesebben tudjuk megőrizni a benti hőmérsékletet, ráadásul nem használunk el annyi energiát! 

Emellett a fűtőtestet el nem takaró függöny a hideget és a huzatot is visszatartja, megakadályozva ezzel a meleg levegő kiszökését. Célszerű hosszabb függönyt választanunk, de mindenképpen figyeljünk arra, hogy a függöny ne lógjon rá a radiátorra és mögötte legyen elhelyezve. (Tilos függönyt akasztani az elektromos fűtőtest fölé – ez tűzveszélyes!)

  • Minden helyiségben olyan hőmérsékletet állítsunk be,  ami a helyiség funkciójához igazodik, vagy az adott szobában végzett tevékenységnek megfelelő, és elengedhetetlen a kellemes közérzethez. Míg a fürdőszobában, a nappaliban, vagy a gyerekszobában szükség lehet a 20-22°C-ra is, a hálószobában és a ritkán használt szobákban 18°C is elegendő. A konyhát sem érdemes túl melegre felfűteni, hiszen használata közben úgyis felmelegszik, így dupla haszon; elkészül az étel és emelkedik a hőmérséklet a konyhánkban. Ne feledd: minden Celsius-fok 6% energiamegtakarítást jelent!
  • Akár elektromos, akár kazános rendszerrel rendelkezünk, érdemes a hideg elleni védekezés gyanánt vastag zoknit és pulóvert felvennünk, ezzel ugyanis javítjuk a hőérzetünket. Egy-két ruhadarabbal többet viselni igazán praktikus megoldás,  ráadásul sokat spórolhatunk vele. 

2. Lámpák és a fény

Örömteli, hogy a LED-es és energiatakarékos izzók használata manapság igen elterjedt, ezek ugyanis kevesebb energiafelhasználással működnek, mint kevésbé korszerű elődeik.

  • Vásároljunk LED-eket és energiatakarékos lámpákat!
  • Kapcsoljuk le a villanyt, amikor elhagyjuk a szobát!
  • Lámpák helyett igyekezzünk természetes fényt használni!
  • Amikor íróasztalnál dolgozunk, használjunk  asztali lámpát! A szobai csillárok működéséhez jóval több energia szükséges. 
  • Praktikusabb választás, ha több kisebb lámpatestet használunk, mint egy nagyot.

Az energiatakarékos izzók kevésbé érzékenyek a föl-le kapcsolgatásra, mint a hagyományos villanykörték. Ettől függetlenül, érdemes 2 perc szünetet tartani a kapcsolgatások között, hiszen ezzel növelhetjük az izzók élettartamát. 

3. Vessünk véget a készenlétnek! 

  • Áramtalanítsuk készülékeinket, ha már nem használjuk azokat! A standby, vagyis készenléti üzemmód az eszközök áram alá helyezett állapota, amikor a LED-ek folyamatosan világítanak és fogyasztják az áramot anélkül, hogy működtetnénk azokat. Nem is gondolnánk, milyen sok áramot fogyasztunk el ezzel, a köznyelvben igazi energiavámpírként emlegetik. Például egy mikrohullámú sütő 1 éves folyamatos áram alatt tartása működés nélkül 35 kWh energiát fogyaszt. 
  • De készenléti állapotban a nyomtatók, TV készülékek, de még a rádiós ébresztőórák is több kilowattórát használnak el anélkül, hogy bekapcsolnánk azokat. Érdemes tehát standby helyett áramtalanítanunk eszközeinket használat után. Erre kiválóan alkalmasak az időzítővel ellátott dugaljak, amelyek megszüntetik a felesleges energiafogyasztást és áram alá helyezik azt a szokásos reggeli használati időre.  Ezt a módszert érdemes kültéri világítások esetén is alkalmazni, hiszen az éjszaka közepén nem indokolt a kertes házak udvarán a folyamatosan világító reflektor használata, érdemes időzítővel megszakítani az áramkört. 

Logikusnak tűnik, nem? Ennek ellenére a legtöbb eszközt folyamatos készenléti állapotban tartjuk.  Változtassunk együtt, spóroljunk pénzt és energiát!

4. Mozgásérzékelő lámpák

Az udvaron házunk bejáratához válasszunk mozgásérzékelős lámpatesteket, így azok csak akkor lépnek működésbe, amikor szükséges. Így elkerülhetjük a felesleges áramfogyasztást. 

II. TAKARÍTSUNK MEG ENERGIÁT A KONYHÁBAN IS!

Tűzhely, sütő, hűtőszekrény, fagyasztó, mikrohullámú sütő, vízforraló, kenyérpirító, olajsütő.

A konyhai gépek nagy fogyasztók, ha energiáról van szó. Íme, néhány hasznos tanács ezek csökkentésére:

1. Hűtőszekrény és fagyasztó

A hűtőszekrény és a fagyasztó főszereplő energiafelhasználásban, hiszen nagyobb mennyiségű energiát fogyasztanak. 

  • A konyha berendezésekor figyeljünk arra, hogy ne tegyük a hűtőszekrényt és a fagyasztót hőt sugárzó gépek mellé (pl. sütő, főzőlap) mert több energiára van szükségük a hűtéshez!
  • Ne hagyjuk nyitva túl sokáig a hűtőszekrény ajtaját, hanem gyors választás után csukjuk be, benntartva ezzel a hideget, kívül pedig a meleget!
  • Ha jegesedést tapasztalunk a fagyasztóban, olvasszuk le azt, mert a jég megnehezíti a fagyasztó lehűlését.

2. Sütés-főzés

Sok receptben írják, hogy előmelegített sütőbe tegyük ételeinket, ám ez jóval több energiát emészt fel. Megsül az ételünk akkor is, ha már az első perctől kezdve betesszük a sütőbe, hiszen a hideg tepsi a sütővel együtt veszi fel a hőt, így időt is spórolhatunk. 

  • A hagyományos tűzhely használata esetén energiát takaríthatunk meg, ha maradék hővel főzünk, hiszen még sokáig forró marad a kikapcsolása után is, és így könnyedén képes felmelegíteni az ételeket.
  • Minél kevesebb főzési területet használunk a tűzhelyen, annál több energiát takaríthatunk meg. 
  • Fontos, hogy minden esetben használjunk fedőt az edényekhez főzés közben, amely így visszatartja a benne lévő hőt, és csökkentheti a tűzhely hőmérsékletét.

3. Főzővíz

  • Az egyik legpraktikusabb főzésünk során a vízforraló használata. Jóval kevesebb energiát igényel, mint például egy serpenyő a tűzhelyen, ráadásul sokkal gyorsabban felforr a víz, mint a hagyományos tűzhelyeken. A vízforraló egyébként emellett olcsó és könnyen tárolható is, így ez az eszköz nagyban megkönnyíti mindennapjainkat.
  • +1 főzési tipp: Annyi vízzel főzzünk, amennyire valójában szükségünk van. Minden felesleges mennyiségű víz növeli az áramfogyasztást és többet is fizetünk érte.

III. TAKARÍTSUNK MEG ENERGIÁT A FÜRDŐSZOBÁBAN!

Akár elektromos-, akár gázfűtési rendszerrel rendelkezünk, fontos tudnunk, hogy a víz felfűtése és melegen tartása, keringetése sok energiát igényel, továbbá meglehetősen drága. Hogyan spórolhatunk energiát a fürdőszobánkban?

  • Melegvíz helyett használjunk hideg vizet fogmosáshoz, borotválkozáshoz, vagy arcmosáshoz!
  • Ne zuhanyozzunk túl forró vízben! Ez nemcsak a bőrünk számára káros, hanem sok energiát is igényel.
  • A kádban inkább zuhanyozzunk fürdés helyett! Érdemes az időtartamon is csökkentenünk, a döntésünk ugyanis további megtakarításhoz vezet. 
  • Mossunk maximum 40°-on! A napi használatban lévő, de nem erősen szennyezett ruhákat bőven elegendő 40°-on mosnunk! Ezzel a lépéssel további energiát spórolunk háztartásunkban. 
  • Ha nem indokolt, ne folyassuk a vizet folyamatosan, ezzel sokat spórolhatunk.

IV. TAKARÍTSUNK MEG ENERGIÁT A MINDENNAPI ÉLETBEN!

Sok apró változtatás a napi rutinunkban jelentős eredményt hozhat. 

ÍME, NÉHÁNY ÖTLET:

1. A „tele gépek”

Mielőtt bekapcsolnánk a mosogatógépet vagy a mosógépet, gondoljuk át, hogy feltétlenül szükséges-e? 

  • Ne kapcsoljuk be a félig üres mosogatógépet, várjunk addig, amíg lesz elegendő edényünk, amivel megtölthetjük az eszközt!
  • Várjunk addig, amíg lesz elegendő szennyes ruhánk, hogy teljes kihasználtsággal dolgozzon a mosógép! Ha egyedül élünk és kevés mosnivalónk van, akkor válasszunk a mosógépünkön fél, vagy rövid programot, így is lehetünk energiatudatosabbak!

A megfelelő és ésszerű használat esetén energiát és pénzt takaríthatunk meg!

2. Az otthonunkban használatos akkumulátorok teljesítményének javítása

Nem is gondolnánk, de a mobiltelefonok és notebookok számos olyan funkcióval rendelkeznek, amelyek javítják a „használhatóságukat”. Azonban ezek a funkciók többlet energiát igényelnek, és ezért gyakrabban kell újratölteni az elektronikus eszközeinket.

Néhány jó példa:

  • Ha nincs rá szükségünk, kapcsoljuk ki a GPS nyomkövetést (helymeghatározást), Bluetooth-t, WIFI-t, adatforgalmat a telefonunkon!
  • Töröljük a felesleges alkalmazásokat és fotókat, mert a tárhely telítettsége befolyásolja telefonunk energiafogyasztását!
  • A „sötét mód” telefonunkon nemcsak energiát takarít meg, de jól is néz ki.
  • Csökkentsük notebookunk és telefonunk kijelzőjének fényerejét!

3. Húzzuk ki a csatlakozót a konnektorból

  • A legtöbben kihúzzák a készüléket, de a töltőt a konnektorban hagyják. Kevesen tudják, hogy a csatlakoztatott töltő továbbra is fogyaszt energiát, nem beszélve arról, hogy rendkívül veszélyes is.
  • Az eszköz töltése után húzzuk ki a töltőt, vagy alkalmazzunk egyénileg lekapcsolható dugaljat.

4. Újratölthető elemek

A tölthető elem nem akkumulátor? Mit nevezünk tölthető elemnek?

Az elemek a mindennapjaink részét képezik, mégis nagyon keveset tudunk róluk, ami bizony a „zsebünkre” mehet. Az elemek két nagy csoportját különböztetjük meg: az elsőrendű, nem tölthető elemeket (pl. alkáli, szén-cink stb.), illetve az újratölthető elemeket (pl. NiMh). Tölthető elemnek vagy akkumulátornak nevezzük azokat az elemeket, amelyekben visszafordítható kémiai reakció játszódik le. Bár a tölthető elemek kaphatók a hagyományos méretekben, ezek használata nem javasolt minden készülékbe. Leginkább a gyakran használt, közepes- és nagyfogyasztású készülékek üzemeltethetők gazdaságosan tölthető elemekkel, így környezetbarát módon és energiatakarékosan használhatjuk készülékeinket. Nem kell lemerülés után kidobnunk, hiszen akár több százszor is újratölthetők. 

5. Energiatakarékos mód

  • Sok eszköz rendelkezik energiatakarékos üzemmóddal, amely kikapcsolja a szükségtelen funkciókat, hogy meghosszabbítsa az akkumulátor üzemidejét.
  • Mindig kapcsoljuk be az energiatakarékos módot!

6. Energiahatékonysági osztályozás elektronikai eszközök és épületek esetében (AA+++  –  I-ig)

A mindennapokban találkozhatunk az energetikai besorolás jelzőbetűivel, például amikor elektromos háztartási készüléket vásárolunk otthonunkba. De hasonló energetikai besorolással jellemzik az épületeket is.

Elektronikai eszközök:

Amikor valamilyen elektronikai eszköz vásárlásán gondolkozunk (pl. hűtőszekrény, fagyasztó, TV, rádió stb.), figyeljünk az energiahatékonysági kategóriára, s az energetikai osztályozás alapján (is) válasszuk meg elektromos eszközeinket.

Egy szemléletes példa: Az A besorolású, alacsony energiafogyasztású mosógépnél 10%-kal kevesebbet fogyaszt egy A+ besorolású, 20%-kal egy A++ jelzésű és 30%-kal egy A+++ energiaosztályú.

Épületek:

Épületek esetében is érdemes felmérnünk ezeket a fogyasztási paramétereket, hiszen fontos, hogy mekkora a házunk, lakásunk becsült, várható energiaigénye. Ugyanis minél jobb energetikai besorolással rendelkezik egy ingatlan, annál kisebb energia szükséges a ház fenntartásához, például a fűtéséhez vagy a melegvíz előállításához.

A betűjelek a legkedvezőbb AA++-tól egészen a JJ energetikai besorolási osztályig különböztetik meg az ingatlanok összesített energetikai jellemzőit, ezt a minimális energiaigény és a kiemelkedően rossz energiahatékonyság között skálázzák.

Az energetikai besorolás betűjelei a következők:

AA++ – Minimális energiaigényű

AA+ – Kiemelkedően nagy energiahatékonyságú

AA – Közel nulla energiaigényre vonatkozó követelménynél jobb

BB – Közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek megfelelő

CC – Korszerű

DD – Korszerűt megközelítő

EE – Átlagosnál jobb

További energiaosztályok:

Az EE-tól lefelé található energetikai osztályok az átlagos és a kiemelkedően rossz között helyezkednek el, ezek a következők:

FF – Átlagos (201-250 KWh/m²/a)

GG – Átlagost megközelítő (251-310 KWh/m²/a)

HH – Gyenge (311-400 KWh/m²/a)

II – Rossz (401-500 KWh/m²/a)

JJ – Kiemelkedően rossz (>500 KWh/m²/a)

Az energetikai besorolás megállapításában több ingatlanra jellemző tényező is szerepet játszik, ilyen például a hőszigetelés, a nyílászárók, a fűtési- és melegvíz előállítási rendszer, de a megújuló források használatának jelenléte és hatékonysága is befolyásolhatja ezt. Elmondható, hogy meglévő ingatlanunk energiahatékonyságát nagyban tudjuk javítani korszerűsítéssel, például minőségi hőszigetelés kivitelezésével, vagy napelem rendszer kiépítésével. Ezek nemcsak ingatlanunk komfortszintjét emelik majd, hanem a havi rezsiköltségeken is sokat takaríthatunk meg.

Az utóbbi évtizedek szemléletformáló intézkedéseinek hála, egyre tudatosabb társadalomban élünk. Nemzedékek nőttek föl, akiknek fontos, hogy hogyan alakítjuk a jelenünket és formáljuk jövőnket. A fokozott energiamegtakarítás, a környezettudatos életmód napjaink részévé vált és rajtunk keresztül formálja jövőnket, mindannyiunk jövőjét.

Az ökomenedzser iroda címe: Debrecen MJV Polgármesteri Hivatal Zöldterületi Osztály, 4025 Debrecen, Barna utca 23. 90. sz. iroda 
Ökomenedzser: Tornainé Kicsák Edit, Ulveczki Csaba
E-mail: hungairy@ph.debrecen.hu
Telefon: 06 52 511 408


 
A HungAIRy LIFE integrált projekt 2019-ben indult 10 településen, köztük Debrecenben, amelynek fókuszában az egyik legjelentősebb környezetvédelmi probléma megoldása; a levegőminőség javítása áll. Ezt többek között emissziós adatbázisok fejlesztésével, átfogó szemléletformáló, tájékoztató tevékenységgel és egy országos szakértői, tanácsadói hálózat felállításával valósítják meg a projektben részt vevő partnerek. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata ezen célok mentén olyan zöld felületeket alakít ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy tisztább legyen a levegő.

Az eredeti írást itt találja.

Ma este Fábry Sándor mutatja be a hajdú-bihari filmes csapatot

Kisborjút lopott a fiatal férfi Gáborjánban

DEmedia.hu

Szerző
Hasonló cikkek