Minden idők 16 legdrágábban elkelt ikonikus gitárja
A gitárgyűjtés világa nemcsak a zene, hanem a millió dolláros árverések terepe is. Az évtizedek során számos ikonikus hangszer cserélt gazdát rekordösszegekért, köztük Kurt Cobain, David Gilmour és Jimi Hendrix legendás gitárjai. Összegyűjtöttük minden idők 16 legdrágábban elkelt gitárját.
Duane Allman 1957-es Gibson Les Paul gitárja
A legendás Duane Allman által használt 1957-es aranyszínű Gibson Les Paul gitár, amelyen Eric Clapton oldalán a Layla című dalt is feljátszotta, 1,25 millió dollárért kelt el 2019 augusztusában. Allman először 1969 elején vásárolta meg ezt a híres hangszert, amelyen kifejlesztette és tökéletesítette egyedi slide technikáját. Ez volt a fő hangszere az Allman Brothers Band első két albumán, valamint a Derek & The Dominos Layla and Other Assorted Love Songs című lemezén is.
George Harrison Futurama elektromos gitárja
George Harrison gyakran használt Futurama elektromos gitárja, amelyet a Beatles legendája 1959-ben vásárolt mindössze 58 fontért – ez ma nagyjából 1 146 fontnak felel meg –, 1,27 millió dollárért kelt el a Julien’s Auctions árverésén, Nashville-ben, Tennessee államban, 2024. november 20-án.
Martin Nolan, a Julien’s Auctions ügyvezető igazgatója így nyilatkozott:
„George Harrison ikonikus Futurama gitárja – amely a rock and roll történetének egyik legfontosabb hangszere, és alapvető szerepet játszott a Beatles hangzásának kialakulásában – ma történelmet írt az árverésen. Elképesztően boldogok vagyunk, hogy ez a Harrison-gitár is csatlakozhatott a Julien’s Auctions millió dolláros klubjához, amely már eddig is olyan nevek hangszereit foglalta magában, mint John Lennon, Eric Clapton és Kurt Cobain.”
Eric Clapton legendás „The Fool” gitárja 1,27 millió dollárért kelt el
Eric Clapton ikonikus gitárja, a „The Fool”, elképesztő 1,27 millió dollárért kelt el a Julien’s Auctions árverésén 2023. november 16-án, a háromnapos Played, Worn and Torn: Rock N' Roll Iconic Guitars and Memorabilia nevű zenei aukciós esemény keretében, amelyet a nashville-i Hard Rock Caféban rendeztek meg.
A különleges, 1964-es Gibson elektromos gitárt egyedi pszichedelikus festés borítja, és a Cream együttes 1960-as évekbeli felvételein hallható leginkább Clapton játékával. A zenekar feloszlása után Clapton a gitárt George Harrisonnak adta, aki továbbajándékozta azt Jackie Lomaxnak. A hangszer később, a ’70-es és ’80-as években Todd Rundgren tulajdonába került, aki rendszeresen használta színpadon is. Ő „Sunny”-nak nevezte el a gitárt a Cream Sunshine of Your Love című dala után. Rundgren végül 2000-ben adta el a hangszert árverésen, az akkori tulajdonosának.
Most a gitárt az indianapolisi The Jim Irsay Collection szerezte meg. Az eladásból származó bevétel egy részét a mentális egészségtudatosságot támogató Kicking The Stigma nevű jótékonysági szervezet javára ajánlották fel. Ez a különleges hangszer nemcsak zenei relikvia, hanem a rocktörténelem egy darabja is, amely számos legendás zenész kezében formálódott az évtizedek során.
Rekordáron kelt el Jeff Beck legendás „Oxblood” Gibson Les Paul gitárja
Jeff Beck híres 1954-es „Oxblood” Gibson Les Paul gitárja elképesztő 1 068 500 fontért kelt el a Christie’s londoni árverésén 2025. január 22-én, a Jeff Beck: The Guitar Collection elnevezésű eseményen. Ezzel a hangszer világrekordot állított fel, mint a valaha aukción eladott legdrágább Gibson Les Paul gitár.
Az „Oxblood” gitár Beck egyik legismertebb és legikonikusabb hangszere volt, amely egyedi sötétbarna színéről és karakteres hangzásáról vált ismertté. A hangszer hosszú évekig meghatározó szerepet játszott Beck karrierjében, és szinte összenőtt a gitáros nevével.
Nem sokkal maradt el mögötte az aukción Jeff Beck egyedi „Anoushka” Fender Stratocaster gitárja, amely szintén elképesztő áron, 1 008 000 fontért talált gazdára – ami ötvenszerese a 20 000–30 000 fontos előzetes becslésnek. Ez az árverés nemcsak Jeff Beck életművét ünnepelte, hanem egyben történelmi mérföldkő is volt a gitárgyűjtők világában, és jól tükrözi Beck zenei örökségének értékét és hatását a rocktörténelemre.
David Gilmour legendás 1954-es Fender Stratocaster gitárja elképesztő áron kelt el
David Gilmour 1954-es fehér Fender Stratocaster gitárja, a híres #0001-es példány, amelyet többek között a Pink Floyd Another Brick in the Wall (Parts 2 and 3) felvételein is használt, 1 815 000 dollárért kelt el a Christie’s aukcióján New Yorkban, 2019 júniusában. A hangszer előzetes becsült értéke 100 000–150 000 dollár között mozgott, így az eladási ár messze túlszárnyalta az elvárásokat.
Ez a különleges Stratocaster néhány órára minden idők legdrágábban eladott Fender gitárjává vált, mielőtt egy másik, szintén Gilmour által használt hangszer megdöntötte volna ezt a rekordot. A #0001-es sorozatszám, a gitár történelmi jelentősége és Gilmour játékának lenyomata mind hozzájárultak ahhoz, hogy ez az ikonikus hangszer ilyen magas áron cseréljen gazdát.
Az aukció, amely a David Gilmour Guitar Collection részeként zajlott, nemcsak zenei, hanem gyűjtői szempontból is mérföldkőnek számít – és újabb bizonyíték arra, milyen meghatározó szerepet töltött be Gilmour a rockzene történetében.
Jerry Garcia legendás „Wolf” gitárja 1,9 millió dollárért kelt el
Jerry Garcia híres „Wolf” nevű gitárja 1,9 millió dollárért kelt el 2017 júniusában egy New York-i aukción. A hangszert Brian Halligan, a szoftveróriás HubSpot vezérigazgatója, valamint elkötelezett Grateful Dead-rajongó vásárolta meg.
A „Wolf” gitárt a legendás hangszerkészítő Doug Irwin egyedileg készítette el Garcia számára, és a gitárba a „D. Irwin 001” jelzés került, jelezve, hogy ez volt az első ilyen egyedi darab. A hangszer pontosan 50 évvel ezelőtt került Garcia birtokába, és először 1973-ban, New Yorkban tűnt fel a nyilvánosság előtt, a Grateful Dead híres Hell's Angels javára rendezett koncertjén.
A gitár eladásából származó teljes bevételt a Southern Poverty Law Center kapta, amely egy civil jogokra és közérdekvédelmi perekre szakosodott jótékonysági szervezet. A „Wolf” nemcsak egy hangszer, hanem a pszichedelikus rock történetének egyik szimbóluma – Garcia kezei alatt ez a gitár számos ikonikus Grateful Dead-felvételen megszólalt, és mára valódi zenei ereklyévé vált.
Kurt Cobain utolsó koncertjén használt Skystang I gitárja 1,58 millió dollárért kelt el
Kurt Cobain legendás Skystang I gitárja, amelyet az utolsó Nirvana-koncertjén játszott halála előtt, 1 587 500 dollárért kelt el egy aukción 2023 novemberében Nashville-ben.
Cobain először 1993. október 18-án használta ezt az egyedi Fender Skystang I elektromos gitárt az arizonai State Fair Veteran's Memorial Coliseumban, a In Utero turné során. A hangszer azonban történelmi jelentőségét leginkább annak köszönheti, hogy Cobain ezzel játszott a Nirvana utolsó koncertjén is, amelyet 1994. március 1-jén adtak a németországi Münchenben, a Terminal 1-ben.
A gitárt a Julien’s Auctions által szervezett árverésen, amelyet a Hard Rock Caféban tartottak Nashville-ben, telefonon keresztül vásárolta meg Mitsuru Sato, egy szenvedélyes gyűjtő. Ez a hangszer nemcsak zenei relikvia, hanem a grunge korszak, sőt az egész ’90-es évek alternatív zenei mozgalmának ikonikus tárgya is. Cobain zenéjén és karizmáján keresztül a Skystang I örökre a rocktörténelem része marad.
Peter Green legendás „Greeny” gitárja: egy ikonikus hangszer kalandos története
A Fleetwood Mac alapítója és gitárlegendája, Peter Green a ’60-as évek közepén, amikor csatlakozott John Mayall & the Bluesbreakers zenekarához, megvásárolta azt a legendás 1959-es Gibson Les Paul Standard gitárt, amely később „Greeny” néven vált ismertté. A hangszerért mindössze hatvan guinea-t fizetett – ami ma szinte elképzelhetetlenül alacsony összeg egy ilyen jelentőségű gitárért.
Peter Green ezt a gitárt használta a Fleetwood Mac olyan ikonikus dalainak felvételein, mint a „The Green Manalishi (With the Two Prong Crown)” és az időtlen klasszikus „Albatross”. 1970-ben Green úgy döntött, hogy megválik hangszerétől, és eladta azt egy másik gitárvirtuóznak, Gary Moore-nak.
Moore hosszú éveken át játszott a „Greeny”-n, mind a szólókarrierje, mind a Thin Lizzy tagjaként. A gitár szinte elválaszthatatlan része lett Moore hangzásának. Azonban 2006-ban anyagi nehézségek miatt kénytelen volt megválni tőle. A hangszer ezután Phil Winfield gitárkereskedőhöz került, aki állítólag 750 000 és 1,2 millió dollár közötti összegért vásárolta meg, majd 2 millió dollárért továbbadta egy privát gyűjtőnek.
A történet itt még nem ért véget: 2014-ben a Metallica gitárosa, Kirk Hammett vásárolta meg a „Greeny”-t – valamivel 2 millió dollárnál kevesebbért –, és a mai napig aktívan használja a koncerteken és stúdiómunkák során.
A „Greeny” tehát nemcsak egy hangszer, hanem egy élő legenda, amely több évtizeden át kísérte végig a rockzene történetének nagyjait – és még ma is szól.
Jimi Hendrix legendás 1968-as Fender Stratocaster gitárja: a Woodstock-i ikon, amely ma múzeumban él tovább
A fehér 1968-as Fender Stratocaster, amelyen Jimi Hendrix ikonikus módon játszott a Woodstock fesztiválon 1969-ben, a rocktörténelem egyik legismertebb hangszere. Ez a gitár lett a szimbóluma annak a korszaknak, amelyben Hendrix forradalmasította az elektromos gitár használatát és a pszichedelikus rock hangzását.
A gitárt 2000-ben vásárolta meg Paul Allen, a Microsoft néhai társalapítója és szenvedélyes gitárgyűjtő, 2 millió dollárért. Allen, aki maga is lelkes zenész volt, felismerte a hangszer kulturális és történelmi értékét. Halála előtt, 2018-ban elhunyt, Allen úgy döntött, hogy ezt a páratlan értékű hangszert nem rejti el a világ elől: a gitárt a seattle-i Museum of Pop Culture intézményének (MoPOP) ajándékozta, ahol a mai napig megtekinthető a nagyközönség számára.
Ez a Stratocaster nemcsak egy hangszer, hanem egy korszak lenyomata – a békemozgalmak, a zenei szabadság és a rockforradalom egyik legismertebb jelképe. Hendrix híres előadása a „Star-Spangled Banner”-rel a Woodstock színpadán örökre bevéste ezt a gitárt a zenei örökség aranykönyvébe.
John Lennon elveszett Gibson gitárja több mint 2,4 millió dollárért kelt el
Egy igazi rocktörténeti kincs került újra napvilágra 2015 novemberében: John Lennon elveszettnek hitt Gibson J-160E akusztikus-elektromos gitárja, amelyet a The Beatles 'Please Please Me' és 'With the Beatles' albumain is használt, egy aukción 2 410 000 dollárért kelt el. A hangszer évtizedekig lappangott, mígnem kiderült, hogy egy John McCaw nevű férfi birtokolta 1969-től, aki mindössze 175 dollárért vásárolta meg egy barátjától, Tommy Pressley-től. Pressley maga is két évvel korábban jutott hozzá, mit sem sejtve arról, hogy a gitár eredetileg Lennoné volt.
A rejtély 2012-ben oldódott meg, amikor McCaw a Guitar Aficionado magazin egyik számában rábukkant egy fotóra, amelyen Lennon pontosan ezzel a gitárral szerepelt. A felfedezés után szakértőkkel azonosíttatta a hangszert, akik megerősítették az eredetét – ez valóban az egyik legkorábban használt Lennon-gitár volt.
Miután felismerte a gitár történelmi jelentőségét – és természetesen az értékét is –, McCaw úgy döntött, hogy árverésre bocsátja a hangszert, amely így végül csaknem 2,5 millió dollárért talált új gazdára. Ez a hangszer nemcsak a Beatles-korszak kezdeteinek szerves része volt, hanem egy különleges történettel is gazdagítja a zenetörténet világát.
A „Reach Out to Asia” Fender Stratocaster: a világ legdrágább gitárja, amely a jótékonyságért kelt el
A „Reach Out to Asia” Fender Stratocaster története 2005-ben vált legendássá, amikor 2 700 000 dollárért kelt el egy aukción Katarban, és ezzel a legdrágább gitár lett, amit valaha árvereztek. A hangszer eladási ára egyedülálló rekordot döntött, azonban nem csupán az ára miatt vált híressé, hanem a mögötte rejlő jótékonysági célnak köszönhetően.
Az összegyűlt pénzt a Reach Out to Asia alapítvány kapta, amelyet a 2004-es karácsonyi napon történt szörnyű szökőár áldozatainak segítésére hoztak létre. A gitár valódi különlegességét az adja, hogy világhírű zenészek írták alá:
-
Mick Jagger, Keith Richards, Eric Clapton, Brian May, Jimmy Page, David Gilmour, Jeff Beck, Pete Townshend, Mark Knopfler, Ray Davies, Liam Gallagher, Ronnie Wood, Tony Iommi, Angus és Malcolm Young, Paul McCartney, Sting, Ritchie Blackmore, Def Leppard, Bryan Adams
Ez a gitár nemcsak az egyik legikonikusabb hangszer, hanem a zeneipar legnagyobb neveinek támogatását is magában foglalja, ami még különlegesebbé tette az aukciót. Az összeget, amely a világ legmagasabb árú gitárjává tette a „Reach Out to Asia” Stratocastert, teljes egészében a jótékonyság szolgálatába állították, hogy segíthessenek a szökőár túlélőinek.
John Lennon 'Help!' gitárja: A Beatles egyik legértékesebb hangszere, amely rekord áron kelt el
John Lennon híres Framus 12-húros Hootenanny akusztikus gitárja, amelyet olyan klasszikus dalok felvételén használt, mint a „You’ve Got To Hide Your Love Away” és a 'Help!' albumon, 2024 májusában 2,9 millió dollárért kelt el egy aukción New Yorkban, a Julien's Auctions háza jóvoltából.
Ez a gitár nemcsak Lennon és a Beatles történetének szerves része, hanem egy igazi zenei ereklye, amely 50 évre eltűnt a nyilvánosság elől. Az aukció előtti évtizedekben a hangszer rejtve maradt, és sokáig úgy tűnt, hogy már végleg elveszett.
A gitár történelmi jelentősége és rendkívüli státusza az aukción rekordot döntött, hiszen ez lett a legdrágább Beatles-hangszer, amely valaha eladó volt. A gitár ezen kívül különleges szerepet játszott a Beatles zenei örökségében, mivel Lennon ezzel a hangszerrel alkotta meg azokat a dalokat, amelyek segítettek meghatározni a banda irányvonalát a ’60-as évek közepén. A zenekar akkori hangzásvilága, amely a folk és a rock ötvözésére épült, ezen a gitáron született meg. A gitár most már nemcsak egy zenei eszköz, hanem egy élő történelmi dokumentum, amely a Beatles varázslatos korszakának fontos pillanatait őrzi.
Eddie Van Halen 'Hot For Teacher' gitárja: A legendás hangszer, amely több mint 3,9 millió dollárért kelt el
Eddie Van Halen híres Kramer elektromos gitárja, amelyen az ikonikus 'Hot for Teacher' című dalban játszott, 2023 áprilisi aukción 3 932 000 dollárért kelt el, ezzel a negyedik legdrágább gitárként bejegyezve magát a zenei történelembe.
Ez a custom-made Kramer gitár, amely az MTV korszak egyik legismertebb hangszereként vált ismertté, különleges jelentőséggel bír a rocktörténelemben. Az egyedi készítésű hangszer Paul Unkert munkája, aki a Kramer Guitars cégnél dolgozott, és személyesen készítette el Eddie Van Halen számára. A gitár nemcsak a híres 'Hot For Teacher' dal felvételén és előadásain szerepelt, hanem a dal hivatalos videóklipjében is látható volt, így még inkább megerősítette státuszát, mint a zenei videók korszakának meghatározó szimbóluma.
A gitár a zenei közösség számára nemcsak egy hangszer, hanem a rockzene történetének egy emblematikus darabja, amely Eddie Van Halen elképesztő technikai tudását és hatását örökíti meg. Az aukció során elért 3,9 millió dolláros ár nemcsak a gitár ritkaságát, hanem Van Halen zenei örökségét is tükrözi.
David Gilmour Black Strat gitárja
David Gilmour híres Black Stratocaster gitárja 2019 júniusában vált a világ legdrágább gitárjává, amikor 3 975 000 dollárért kelt el a Christie's aukciós ház New York-i aukcióján, a David Gilmour Gitár Kollekció részeként. Ez a legendás gitár volt az, amelyen Gilmour a híres "Comfortably Numb" szólamot játszotta, és amely alapvető szerepet játszott a Pink Floyd albumaiban, köztük a 'The Dark Side of the Moon' (1973), 'Wish You Were Here' (1975), 'Animals' (1977) és 'The Wall' (1979) felvételein, valamint Gilmour szólóalbumain is.
A Black Strat nélkülözhetetlen szereplője volt a zenei mesterművek létrejöttének, különösen "Comfortably Numb" szólamában, amelyet sokan az egyik legfontosabb szólónak tartanak a rocktörténelemben. A gitár nemcsak Pink Floyd örökségét képviseli, hanem Gilmour egyéni hangzását és virtuozitását is.
Az aukción eladott összes gitárhoz hasonlóan a Black Strat eladásából származó bevétel a ClientEarth nevű jótékonysági szervezethez került, amely a klímaváltozás elleni jogi küzdelemre összpontosít. Ez az aukció nemcsak rekordot döntött, hanem fontos ügyet is támogattal. A Black Strat több mint 12 hónapon keresztül tartotta a világ legdrágább gitárjának címét, így nemcsak Gilmour és Pink Floyd örökségének, hanem a rockzene egyik legjelentősebb hangszereként is beírta magát a történelembe.
Kurt Cobain Fender Mustang Gitárja
Kurt Cobain híres Fender Mustang gitárja, amelyet a Nirvana “Smells Like Teen Spirit” videóklipjében játszott 1991-ben, 2022 májusában a második legdrágább gitárként kelt el az aukción. A 1969-es Fender Mustang Competition Lake Placid Blue Finish elektromos gitár 4,5 millió dollárért talált gazdára a Julien's Auctions aukcióján New Yorkban, a Music Icons aukció részeként.
Ez a balkezes gitár az aukció előzetes értékbecslése szerint 600 000 - 800 000 dollár között várt árat, de végül hihetetlenül magas áron kelt el. A vásárló nem más, mint a milliárdos Jim Irsay, aki már korábban megszerezte David Gilmour legendás Black Strat gitárját is, amelyet 2019-ben rekordáron, 3 975 000 dollárért vásárolt meg.
Cobain Fender Mustang gitárja nemcsak egy ikonikus hangszer, hanem a grunge zenei kultúra és Nirvana örökségének egyik szimbóluma is, és a gitár eladásával továbbra is a rocktörténelem egyik legfontosabb darabja marad.
Kurt Cobain MTV Unplugged Gitárja: A Legdrágább Gitár
Kurt Cobain MTV Unplugged gitárja 2020 júniusában vált a legdrágább gitárrá a világon, amikor 6 010 000 dollárért kelt el egy aukción, és ezzel megdöntötte a világ legdrágább gitárjának rekordját. Ez a híres 1959-es Martin D-18E akusztikus-elektromos gitár volt az, amelyet a Nirvana legendás frontembere, Kurt Cobain játszott a zenekar 1993. november 18-i MTV Unplugged felvételén a Sony Music Studiosban, New Yorkban. Ez az előadás mindössze öt hónappal Cobain tragikus halála előtt zajlott, mindössze 27 évesen.
A gitár nemcsak hogy elnyerte a legdrágább gitár címét, hanem további négy világrekordot is megdöntött: a legdrágább akusztikus gitár, a legdrágább Martin gitár, a legdrágább rock emléktárgy, és a legdrágább Nirvana emléktárgy rekordjait is. A vásárlója Peter Freedman, a RØDE Microphones alapítója volt, aki elmondása szerint a gitárt a zenekar iránti tiszteletből és Cobain örökségére emlékezve vásárolta meg.
Ez a gitár nemcsak a Nirvana történetének egy szimbolikus darabja, hanem a rockzene egyik legfontosabb emléktárgyává vált, amely továbbra is Cobain életének és örökségének örök emlékeként él tovább.