MegMinden
2021-08-01

Szomjas György

(beatkorszak.blog.hu)

 Az volt a hej… igazi szép idő

A hatvanas évek második felében Mick Jagger úgy nyilatkozott, hogy tizenöt-húsz év múlva emlékezni sem fog már arra, hogy valaha a Rolling Stones frontembere volt, és hozzátette, hogy inkább legyen halott, semmint, hogy negyvenöt évesen is a Satisfactiont kelljen énekelnie.

 

A nosztalgia már az évtized végén megjelent a populáris zenében. 1969 szeptemberében ‒ mindössze egy hónappal Woodstock után ‒ a Varsity stadionban megrendezték a Toronto Rock and Roll Revival fesztivált, amelyen Bo Diddley, Jerry Lee Lewis és Gene Vincent mellett az akkor induló Alice Cooper, valamint a Doors is fellépett, de John Lennon is ott volt, az erre az alkalomra összehozott Plastic Ono Banddel.

Ami a hazai viszonyokat illeti: 1968 elején jelent meg a magyar könnyűzene első emlékdala, a Little Richard. Az ifjúsági kultúra csúcskorszakát élte, az Illés mégis nosztalgiával tekintett vissza a „csillogó, fekete lemezekre”, amelyeken Richard Wayne Penniman énekelt. Egy évvel később Adamis Anna dalszövege az 1958-as boogie-woogie klub idilljét festette meg, 1974-ben Bródy A szombat esti lány című Fonográf-dalban a műfaj hazai hőskorszakát idézte fel, amikor „a zenekar sípolt, torzított, de Rolling Stonest játszott.”

1977-ben a P. Mobil egyik, a Budai Ifjúsági Parkban adott koncertjén ‒ amelyen vendégként Radics Béla is fellépett ‒ rock and rollokat játszott a csöveseknek, amelyeket Schuster Lóránt így konferált fel:

A Beatlexikonokba be fog kerülni, hogy 1977. augusztus 23-án Béla és a P. Mobil közösen régi-régi dalokat...” Akár komolyan gondolta, akár nem, igaza lett.

A Mobil-koncerttel nagyjából egy időben, 1977 nyarán, a Metronóm’77-fesztiválon készült Szomjas György Az volt a hej… igazi szép idő című dokumentumfilmje. (A cím Koncz Zsuzsa 1977-es X-lemezén szereplő nyitódal, az 1964 refrénjéből származik.) Az 1964 felidézi azt a korszakot, amikor egy dal, egy szó, egy hang még igazán dal, egy szó, egy hang volt”, továbbá utal a Beatlesre (A nehéz napok éjszakáin hallgattuk a dalt”) is.

Megszólal a filmben Baksa-Soós János, aki 1971-es disszidálása után ekkor látogatott ismét Magyarországra. Ez volt az egyetlen alkalom, amikor a Kex frontembere az egykori zenekarában töltött időszakról nyilatkozott, bár ekkor sem közölt az együttessel kapcsolatban túl sok konkrétumot. Későbbi interjúiban kerülte a témát, vagy gyermekmunkának, fiatalkori, felejthető próbálkozásnak titulálta a Kex munkásságát. Érdekesség, hogy Baksa szerepel Szomjas főiskolai vizsgafilmjében (Három király mi vagyunk, 1968) is, amelyben a Wastaps együttessel játszik az Iparterv klubban, és előadja József Attila Betlehemi királyok című versének megzenésített változatát, amelyet később műsorra tűzött a Kex is.

Az eredeti írást itt találja.

Papp László

DEmedia.hu

Szerző
Hasonló cikkek