Debrecen
2021-08-03

Kezdetét vette a Nyíl utca - Hadházi úti csomópontjának átépítése

Folytatódik a NIF Zrt. beruházásában zajló debreceni infrastrukturális fejlesztési program. A megkezdődött Nyíl utca – Hadházi úti csomópont átépítésének részleteiről tartott sajtótájékoztatót Papp László, Debrecen Megyei Jogú Város polgármestere és Pántya József, a NIF Zrt. útfejlesztési igazgatója 2021. augusztus 2-án.

A 33. sz. főút Nyíl utca – Hadházi utca kereszteződésében található, jelzőtáblával szabályozott, nagy területen elhelyezkedő csomópont nem koncentrálódik egy pontra, annak átláthatósága nem megfelelő. A kivitelezés során elvégzik a csomópont teljes, a 33. sz. főúton 454 m hosszban, a csatlakozó szakaszokon összesen 230 m hosszban történő átépítését, megtörténik annak helyszínrajzi, magassági és keresztmetszeti átalakítása. A csomópont létesítményei úttartozékokkal, végleges forgalomtechnikai kialakítással, jelzőlámpás forgalomirányítással egészülnek ki. A beruházás részeként a kereszteződés közvetlen szomszédságában lévő Bem téri csomópont egyes ágain külön jobbra kanyarodó, szigettel elválasztott sávokat létesítenek. A két csomópont tervezése során kiemelt szerepet játszott a jelzőlámpák összehangolása. Az új jelzőlámpás csomópont esetében, valamint a megyei könyvtár előtti területen jelentős sávbővítés valósul meg. A Homok utcai csatlakozásnál lévő autóbuszmegálló nagy teherbírású bazaltbeton burkolattal kerül kialakításra.

A munkaterületen megtörtént a forgalomterelési létesítmények kiépítése, ezzel egyidőben megkezdődött a Nyíl utcai kiemelt szegély bontása, a Hadházi úti buszöböl kiépítése és a Bem téri villamos felsővezeték tartó oszlopok alaptestjeinek betonozása.

A NIF Zrt. beruházásában zajló „Debreceni szűk keresztmetszetű közlekedési elemek, csomópontok átépítése” fejlesztéssorozat keretében több, közlekedésbiztonságot növelő projekt valósul meg. Korábban beszámoltunk a 47. sz. főút, Mikepércsi út – Leiningen utcai csomópont jobbra kanyarodó forgalmi sáv kiépítésének befejezéséről, a 33. sz. főút körforgalmi csomópont (Auchan körforgalom) átépítéséről, valamint a Vágóhíd utca jobbra kanyarodó forgalmi sáv munkálatainak befejezéséről. A jelen fejlesztési szakaszban megvalósuló Nyíl utca – Hadházi úti csomópont jelzőlámpás forgalomirányítási rendszerbe történő bevonásával a csomópont biztonságosabbá válik, a Bem téri csomópontban kialakítandó külön jobbra kanyarodó sávok megépítése a két csomópont összehangolását eredményezi, hozzájárul az átbocsátó képességnöveléséhez.

Papp László, Debrecen Megyei Jogú Város polgármestere beszédében elmondta: Újabb mérföldkövéhez érkezett az Innovációs és Technológia Minisztérium, valamint a NIF Zrt. közreműködésével 2019 óta tartó infrastrukturális fejlesztési sorozatunk, melynek keretében városunk belterületi csomópontjainak kapacitás- és áteresztőképesség növelését céloztunk meg. Jelen beruházás helyén, a Nyíl utca Hadházi út, ezen felül pedig a Bem tér vonzáskörzetében 20 ezer autós halad át napi szinten. A csomópont átépítésével és a Bem téren létrejövő jobbra kanyarodó sávok kialakításával 2022 májusára városunk egyik legveszélyesebb gócpontja alakul át, biztonságosabbá válik, az áthaladó autós forgalomban minőségi javulások várhatók.

Pántya József, a NIF Zrt. útfejlesztési igazgatója hozzátette: A NIF Zrt. számos beruházást hajt végre mind Debrecen belterületén, mint pedig a megyeszékhely vonzáskörzetében lévő, európai viszonylatban is kimagasló jelentőséggel bíró gazdasági útvonalakon. Az ebből fakadó dinamikus fejlődés – számos pozitív hatásán túl – a Debrecen belterületére koncentrálódó forgalom komoly túlterheltséget eredményezett. A Nyíl utca – Hadházi úti csomópont jelzőlámpás forgalomirányítási rendszerbe történő bevonásával, a Péterfia utca-Bem téren 60 m hosszban kialakítandó, jobbra kanyarodó sáv és a Bem térnél ezen felül létrejövő 3 db, szigettel elválasztott közlekedési pálya segítségével a közlekedés biztonságosabbá válik, a két csomópont jelzőlámpáinak összehangolásával kiküszöböljük az akár végzetes kimenetelű baleseteket.

A fejlesztés az Innovációs és Technológiai Minisztérium megbízásából, a NIF Zrt. beruházásában, a Debreceni Mélyépítő Holding Kft. – ZEMPLÉNKŐ Kft. – “KE-VÍZ 21” Zrt. kivitelezésében, hazai forrásból valósul meg nettó 1.150.000.914. forint értékben.

A vihar miatti bejelentések száma: 419

Bódi és Deslandes is sérüléssel bajlódik

DEmedia.hu

Szerző
Hasonló cikkek